Zastosowanie przenośnych nagrzewnic powietrza do suszenia cystern samochodowych przeznaczonych do transportu produktów spożywczych


Po drogach całej Europy jeżdżą cysterny samochodowe przeznaczone do bezpiecznego transportu skondensowanych gazów, ładunków ciekłych lub suchych ładunków masowych. Mogą być wykonane z aluminium, stali węglowej lub nierdzewnej, tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym lub z podobnych materiałów w zależności od tego, co mają przewozić. Cysterny samochodowe dopuszczone do przewozu żywności są przeznaczone specjalnie do transportowania płynnych produktów spożywczych, takich jak mleko, alkohol, ocet, olej roślinny i soki owocowe.

Cysterny samochodowe przeznaczone do przewozu żywności muszą spełniać surowe przepisy bezpieczeństwa i higieny, aby mogły zostać certyfikowane. Firmy czyszczące cysterny samochodowe dopuszczone do przewozu żywności również muszą mieć takie dopuszczenie oraz uzyskać odpowiedni urzędowy certyfikat. Firmy oferujące certyfikowane usługi czyszczenia są rozproszone po całej sieci europejskich autostrad, aby świadczyć klientom szybkie i wygodne usługi oraz są zrzeszone w EFTCO, która jest organizacją non-profit.

Proces czyszczenia cystern dopuszczonych do przewozu żywności


Przed każdym kolejnym transportem należy wyczyścić cysterny z pozostałości poprzedniego ładunku. Cysterna musi być sterylnie czysta, aby chronić przed rozwojem pleśni, bakterii itp. W przeciwnym razie nie będzie dopuszczona do przewozu żywności. Suszenie gorącym powietrzem pozwala zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki do kolejnego transportu.

Typowy proces czyszczenia cystern samochodowych obejmuje mycie wnętrza przy użyciu ciepłej lub zimnej wody, stosowanie określonych środków czyszczących dostosowanych do przewożonych produktów, a następnie suszenie zbiornika gorącym powietrzem.

Suszenie może być wykonywane za pomocą wentylacji naturalnej, wymuszonej lub z użyciem ogrzanego powietrza. To ostatnie rozwiązanie jest oczywiście najszybsze i można je realizować przy użyciu przenośnych nagrzewnic powietrza. Należy zauważyć, że zaraz po wyschnięciu zbiorniki są zbyt gorące, aby je hermetycznie zamknąć ze względu na ryzyko uszkodzenia próżniowego.

Aby utrzymać czystość zbiorników podczas suszenia, należy używać czystego powietrza bez zawartości oleju. Do suszenia najczęściej stosowane są wentylatory lub dmuchawy. Można także zastosować sprężone powietrze do napędzania głowic obrotowych i w tym przypadku należy się upewnić, że powietrze nie zawiera oleju.

Przykład zastosowania przenośnej nagrzewnicy


Jeden z polskich partnerów Master Climate Solutions zakończył niedawno instalację nagrzewnic olejowych Master BV 500, które mają suszyć cysterny używane do przewożenia soku owocowego.


Nagrzewnice o mocy 150 kW zostały zainstalowane w pomieszczeniu myjni. Spaliny są odprowadzane przez „kominy” wykonane z rury ze stali nierdzewnej. Do urządzenia podłączony jest przewód elastyczny, przez który nagrzewnica dostarcza 100% czyste, suche i ciepłe powietrze do wnętrza zbiornika/cysterny. Duży przepływ powietrza sprawia, że proces suszenia jest szybki i efektywny, a wydajny wentylator promieniowy 770 Pa umożliwia dostarczanie gorącego powietrza nawet na duże odległości.