Co to jest chłodzenie ewaporacyjne?

Chłodzenie ewaporacyjne, zwane także wyparnym, polega na wykorzystaniu odparowanej wody do schłodzenia gorącego powietrza. Tak dzieje się, gdy wychodzisz z basenu w upalny dzień. Odczuwasz chłód, gdy wiatr uderza w twoje mokre ciało, dopóki nie wyschniesz. Wynika to z procesu parowania wody.

Historia chłodzenia ewaporacyjnego


Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie używali mokrych mat do chłodzenia powietrza w pomieszczeniu. Wieszali je przed wejściem do namiotu i w oknach. Wiatr wiejący przez takie maty powodował parowanie wody, a tym samym chłodził powietrze wewnątrz pomieszczenia. Maty te były wczesną wersją naszych obecnych paneli chłodzących.

Wynalezienie pierwszych mechanicznych wentylatorów w XV wieku, a później całych systemów chłodzenia ewaporacyjnego, łączących wieże chłodnicze i wentylatory w jeden system dla brytyjskich producentów tekstyliów w XVIII wieku, stanowiło podstawę metody chłodzenia wyparnego, które znamy i stosujemy dzisiaj.
Pobierz nasz eBook

INFORMATOR – KLIMATYZERY EWAPORACYJNE

Naturalna metoda chłodzeniaJak działają nowoczesne systemy chłodzenia ewaporacyjnego


Sercem nowoczesnego systemu chłodzenia wyparnego są panele chłodzące, w których odparowuje woda, a następnie przechodzące przez nie powietrze jest chłodzone. Panele chłodzące są wytwarzane z karbowanych arkuszy celulozy, które są ze sobą sklejone. Materiał jest impregnowany specjalnymi związkami, aby zapobiec gniciu i zapewnić długą żywotność i minimalną konserwację.

Specjalny system dystrybucji wody rozprowadza wodę po panelach chłodzących, zapewniając równomierne nasączenie całej powierzchni, aby zmaksymalizować zdolność chłodzenia. Wentylatory wytwarzają podciśnienie, powodując, że powietrze jest zasysane przez panele. Parowanie wynika z kontaktu powietrza z wodą. Układ sterowania obsługuje pompę wody, a wentylator rozprowadza chłodne powietrze do otoczenia.


Zalety chłodzenia ewaporacyjnego:


Czyste powietrze, które zmniejsza ryzyko
bakterii i wirusów
Bez chemikaliów i czynników chłodniczych
Niskie zużycie energii
Bezobsługowe działanie


Chłodzenie ewaporacyjne a bakterie i wirusy


Wszystkie klimatyzery Master zapewniają bardzo czyste powietrze, ponieważ są wyposażone w filtr wstępny. W połączeniu z niewielką wilgotnością wynikającą z chłodzenia wyparnego usuwa on bakterie i spowalnia rozprzestrzenianie się wirusów w powietrzu.

Chłodzenie ewaporacyjne i wilgotność


Dana objętość powietrza o określonej temperaturze i ciśnieniu może pochłonąć i zatrzymać pewną ilość pary wodnej. Jeśli ta objętość powietrza zawiera 65% pojemności wilgoci, mówi się, że ma wilgotność względną 65%.

Im cieplejszy dzień, tym bardziej suche powietrze, tym leszy efekt chłodzenia można osiągnąć przez odparowanie. Innymi słowy, efekt chłodzenia jest najlepszy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Klimatyzery Master zostały zaprojektowane tak, aby działały również dobrze w środowiskach o wysokiej wilgotności i będą znacznie wydajniejsze niż zwykły wentylator, który po prostu cyrkuluje ciepłe powietrze. Nasze klimatyzery zwiększą wilgotność o 2 do 5%, w zależności od temperatury i wilgotności w środowisku, które chcesz schłodzić. Nieznaczny wzrost nie jest zauważalny w wentylowanych obszarach, w których powietrze wytwarzane przez urządzenie jest usuwane.

Zdolność chłodzenia


Poniższa tabela ilustruje teoretyczną temperaturę powietrza na wylocie klimatyzera przy danej wilgotności względnej i temperaturze powietrza na wlocie. Jak pokazano na przykładzie, temperatura powietrza na wlocie 29°C przy wilgotności względnej 35% umożliwia wygenerowanie temperatury powietrza na wylocie o wartości 21°C.